Bytom. Historia i komunikacja

HISTORIA I ATRAKCJE

Bytom (śląs. Bytůń, Bytům, łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn[4]) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Jedno z najstarszych miast historycznego Górnego Śląska. Wzmiankowane w czasach przynależności do Polski, jeszcze przed rozbiciem dzielnicowym. Była siedziba książąt piastowskich Księstwa Bytomskiego. Do 1532 r. pozostawało w rękach Piastów śląskich, następnie stanowiło własność dynastii Hohenzollernów, a od 1623 r. – rodu Donnersmarcków jako Wolne Państwo Stanowe. W latach 1742–1945 miasto znajdowało się w granicach Prus oraz Niemiec pełniąc istotną rolę jako ośrodek gospodarczy i administracyjny lokalnego zagłębia przemysłowego. Do momentu wybuchu II wojny światowej stanowił główny ośrodek organizacji narodowych, społecznych, kulturalnych i wydawniczych walczących o zachowanie polskości na Górnym Śląsku. Po wojnie znaczna część rodowitych mieszkańców wyemigrowała lub została wywieziona do ZSRR, a w ich miejsce napłynęli liczni Polacy z Kresów Wschodnich. Dekady PRL charakteryzowały stałym naciskiem na rozwój przemysłu ciężkiego prowadząc do rabunkowej eksploatacji górniczej. Dziś miasto jest ważnym miejscem na kulturowej, rozrywkowej i industrialnej mapie regionu.
Według danych GUS z 31 grudnia 2017 roku, Bytom zamieszkiwało 168 tys. 394 mieszkańców.

Atrakcje turystyczne

Stare Miasto liczące 770 lat.
http://www.bytom.pl/architektura

Bytomskie parki
http://www.bytom.pl/parki

Wzgórze św. Małgorzaty
http://www.bytom.pl/wzgorze-sw-malgorzaty

Zabytkowy tramwaj - Konstal N z 1949 roku na linii 38, nadal funkcjonuje
http://www.bytom.pl/zabytkowy-tramwaj-linii-38

Bytomska kolejka wąskotorowa
http://www.bytom.pl/bytomska-kolejka-waskotorowa

Zabytkowa EC Szombierki
http://www.bytom.pl/elektrocieplownia-szombierki

Muzeum Górnośląskie
http://www.bytom.pl/filia-muzeum-gornoslaskiego

Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze, Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły i Kamieniołom "Blachówka"
http://www.bytom.pl/rezerwat-segiet

 

LOKALIZACJA/ KOMUNIKACJA

Położenie Bytomia wyznaczają współrzędne geograficzne:
Szerokość: 50°20′52″N 
Długość: 18°55′58″E 
Wysokość nad poziomem morza: 285 m

 

Bytom jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym. Do centrum miasta dostaniemy się bez problemu korzystając z wszystkich środków transportu publicznego. Bytom usytuowany jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych (przez miasto przebiega między innymi autostrada A1). Poniżej odległości dzielące Bytom od wybranych miast.

Kraków – 78 km

Praga – 323 km

Wrocław – 158 km

Budapeszt – 317 km

Warszawa – 255 km

Komunikacja lotnicza

Najbliższym dla Bytomia pasażerskim lotniskiem jest Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice (24 km). Oferuje regularne połączenia do ok. wielu destynacji na całym świecie. Na lotnisko dostać się można bardzo szybko zarówno autobusem (linia 85) jak i samochodem (autostradą A1, kierunek Łódź). Strona internetowa lotniska: katowice-airport.com/

 

Stosunkowo blisko Bytomia usytuowany jest port lotniczy Kraków-Balice, do którego bardzo szybko można dojechać autostradą A4.

Komunikacja kolejowa

Strona internetowa Polskich Kolei Państwowych wraz z rozkładem jazdy pociągów: www.pkp.pl

 

Komunikacja autobusowa

Regularne połączenia z większością miast aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej: www/rj.metropoliaztm.pl/rozklady/

Komunikacja samochodowa

Przez Bytom przebiega droga krajowa 94 (675 km) łącząca zachodnią (Zgorzelec) i wschodnią granicę państwa z Ukrainą (Korczowa). Poza tym w Bytomiu swój początek mają drogi krajowe 11 do Kołobrzegu, 79 do Warszawy. W bliskim sąsiedztwie przebiega Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚka), oraz autostrady A4 i A1 (przebiegająca przez Bytom)